Witaj Gość

Autor Wątek: Kolbrów (Galicja)  (Przeczytany 172390 razy)

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
  • Gram w:: SimCity 4
Odp: Kolbrów (Galicja)
« Odpowiedź #1665 dnia: Maj 08, 2017, 21:02 pm »
Ahoj! Jak majówka minęła? Gdzie byliście? Jeśli mało Wam pięknych widoków z rzeczywistości, to może trochę widoczków z gry? ;) Ostatnim razem opis tworzenia, tym razem już gotowe krajobrazki. Ogólnie wiejskie tereny wokół miasteczka Krzemień (nie pokazywanego nigdy, co w najbliższej przyszłości raczej się nie zmieni) oraz elektrownia.

1. Na początek wieś Marianka, w której na rozdrożu znajduje się stara kapliczka oraz szkoła wraz z boiskiem.

2. Przez wieś przebiega linia kolejowa oraz przepływa strumień... ale nie byle jaki strumień! To Prądnik, ten sam, który 4 km dalej przepływa przez nasz lekko skalisty rezerwat przyrody Góra Ostrężnik ;)

3. A nad strumyczkiem jakaś grupa urządziła sobie kemping.

4. Wieś Marianka w całej okazałości.

5. A teraz coś, nad czym dość długo pracowałem - kamieniołomy. W ubiegłym roku temu próbowałem po raz pierwszy, ale dopiero nie dawno udało mi się osiągnąć efekt, z którego jestem zadowolony.

6. By tradycji stało się zadość, miało być zdjęcie z rzeczywistości... problem, że niewiele na nim widać, a tylko takie zrobiłem tam. Kamieniołom Warszawski koło wsi Siedlec, woj. śląskie.

7. Ten ukryty pośród drzew kamieniołom stworzyłem przy pomocyionionion's limestone quarry,Jenx's terrain paint, Heblem's dirt (chyba to w jego Tropical flora pack, ale nie jestem pewien), jego modyfikacji autorstwa FrankU i kamieni kupy.

8. A w okolicy jest ich więcej! Krajobraz jak na Jurze - dużo wapieni widocznych w postaci skałek i właśnie kamieniołomów.

9. I na koniec - elektrownia węglowa, raczej dość mała. Idą od niej linie w kierunku Kolbrowa. Ma też własny zbiornik wody w celach chłodniczych, aczkolwiek jest to najgorsze miejsce pod zbiornik - praktycznie wododział. No cóż, 4 lata temu jak to budowałem, to nie zastanawiałem się za bardzo nad hydrologią całego regionu...

Ale to nie koniec! Będą jeszcze kolejne fotki z okolicy, nastawcie się na najbliższy tydzień! ;)
  • Galicja
...

Offline RaV

• Kreślarz
  • Bóg jest Miłością
    • 10850173
« Odpowiedź #1666 dnia: Maj 08, 2017, 21:22 pm »
No fajne te kamieniołomy :) Zawsze to urozmaica i wzbogaca okolicę. Wsie galicyjskie jak zawsze super dopracowane, strumyczki szemrzą, drzewa szumią, ludzie urządzają pikniki. Czyli tak jak powinno być. Fotorealizm!
P.S.1 Może zmienić banner na fotkę z kamieniołomem?
P.S.2 A'propos moich kolejnych planów w BAT - może tężnie (ostatnio byłem w Ciechocinku)? Zrobiłbyś uzdrowisko :)
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2017, 22:47 pm wysłana przez RaV »

• Lodomeria
RaV (dawniej Tao)

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
« Odpowiedź #1667 dnia: Maj 16, 2017, 16:13 pm »
Hej!

Dzięki, Rafał :) W sumie, jeśli tylko masz ochotę? Ja nigdy w Ciechocinku nie byłem, ale faktycznie - uzdrowisko to może być świetny pomysł! Takich dodatków chyba nie kojarzę do SC :)

A my jedziemy dalej!
1. Wspomniana zapora. W rzeczywistości powinien być jeszcze jakiś przelew,  chociażby awaryjny, ale w grze ciężko taki zrobić. No cóż, na szczęście to tylko gra ;)

2. Z zapory wypływa strumyk, który kawałek dalej łączy się z innym i płynie pod mostem na drodze krajowej nr 3.

3. I płynie dalej w dół.

4. Widok z dalsza. Droga krajowa w górę zdjęcia wiedzie do Koszyc

5. Przypadkowa wstawka - przystanek kolejowy kilometr od zapory.

6. Elektrownia i jej otoczenie. Ogólnie to stoi pośród wielkiego lasu, przyciętego od linijki granicy działek - tak jak to na nizinach wygląda najczęściej.

7. No i na koniec długo nie pokazywany widok regionu.

Szkoda, że na widoku z regionu tak mało szczegółów widać. Pokazać mógłbym z tej okolicy wiele, ale wiele szczegółów i lokalizacji muszę pominąć, bo bym zanudził Was tuta.

Tak czy inaczej: enjoy! ;)
  • Galicja
...

Offline RaV

• Kreślarz
  • Bóg jest Miłością
    • 10850173
« Odpowiedź #1668 dnia: Maj 16, 2017, 21:41 pm »
Jak zawsze super odwzorowujesz rzeczywistość. Fajna ta miedza na 3-cim zdjęciu. Rzeczki i rzeczułki, to mi się też podoba - muszę porobić w Ujściu trochę strumieni. Ładnie wygląda ten pofalowany obszar na południu Galicji. Super są też te lasy wżynające się w doliny i kotliny między wzniesieniami na południowym wschodzie.
W ogóle szacun, ja mam tylko Angramę i Ujście na mapie regionu. W ogóle, z czym do ludzi :)

• Lodomeria
RaV (dawniej Tao)

Offline Michalegia

• Konstruktor
  • *
  • O Moja Republiko Słowiańska....
« Odpowiedź #1669 dnia: Cze 06, 2017, 22:47 pm »
Ja to nie umiem tego opisać jak mi się to podoba. Dawny sentyment do tego wszystkiego powraca. Te wszystkie dawne budowy miasta, te zabawy w Locie itp. Tak sobie pomyśle ,ze to były fajne czasy.

Widok regiony jest niesamowity!
  • Republika Słowiańska

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
« Odpowiedź #1670 dnia: Paź 08, 2017, 20:08 pm »
Dzięki Rafał i Michał! Duża przerwa, bo niewiele się działo. Coś tam pograłem tu i tam, ale nic konkretnego się nie uzbierało. Praca, lato i trochę wakacji, ale w prawdziwym życiu ;)

Chociaż poza tym trochę gram od czasu do czasu, ale nie uzbierało się jeszcze żadne miejsce na pełny update. Wrzucić mogę za to coś innego.

Jest sobie miasto w samym rogu kraju - Koszyce. Są ważnym węzłem drogowym, krzyżują się tu dwie drogi krajowe, przeprowadzające ruch w każdym możliwym kierunku.

DK4 Kolbrów-Koszyce-granica państwa z Madziarem (region kolegi) oraz DK3 Wiluń-Koszyce-granica państwa z bliżej nieznanym (miał być Helsakoh, ale właściciel tego regionu zrezygnował).

Obie drogi to dość stare szosy o przekroju 2x1. Sama obwodnica jakiś czas temu była rozbudowana do kolizyjnej 2x2 z rondami. Warto by jakoś rozbudować ten węzeł...

W maju wrzuciłem na sc4devotion trzy propozycje przebudowy. Każda z nich ma jeden punkt początkowy - punkt A. W tym punkcie będzie przebiegać DK 4 na wschód do Kolbrowa niezależnie od finalnego kształtu drogi.

1. Wersja czerwona - od punktu A budowa zupełnie nowej bezkolizyjnej drogi. Standard co najmniej GP, a jak się uda to S albo A. Węzeł na przecięciu z północnym wylotem DK3. Sam wylot rozbudowany do 2x2. Istniejąca obwodnica zostaje w takim kształcie (i kolizyjności) jakim jest.

2. Wersja niebieska - kontynuujemy po istniejącym śladzie, dodając drugą jezdnię. Usuwamy kilka skrzyżowań z obwodnicy i robimy je jako bezkolizyjne (lub częściowo bezkolizyjne)/

3. Wersja żółta - tak jak w punkcie 2, ale budujemy po nowym śladzie łącznik między punktem A a obwodnicą z bezkolizyjnym węzłem.

Tym razem to nie ja decydowałem o wariancie, ale poprosiłem, by to czytelnicy na sc4devotion zdecydowali w głosowaniu. Było wiele głosów, także zawierających dość rozbudowane i merytoryczne analizy. Po podliczeniu głosów ostatecznie wygrała wersja czerwona - czyli najdroższy i najwyższy standard. Na drugim miejscu była opcja żółta.

A więc, przystąpiliśmy do budowy ;)

Problem mały się pojawił - niedoszacowałem różnicy terenu i jego nachylenia w miejscu planowanego węzła, dlatego wyszedł trochę dziwny, jak i trzeba było zrobić tunel. Dość drogo :D

Oto i punkt A, połączenie ze starym przebiegiem. Pod tym mostem będzie biegł strumień.

I ogólny widok:

Kiedy następny update... trudno powiedzieć. Ogólnie, ostatnio trochę dróg buduję, co w tak zagospodarowanym regionie, wcale takie łatwe nie jest... wręcz trochę planowania jak w prawdziwym świecie trzeba ;) Postaram się zrobić jakiś update drogowy jeszcze.

Pozdrawiam!
  • Galicja
...

Offline RaV

• Kreślarz
  • Bóg jest Miłością
    • 10850173
« Odpowiedź #1671 dnia: Paź 08, 2017, 20:31 pm »
Takie trochę robocze zdjęcia ale wszystko elegancko poukładane jak zawsze. Przydałoby się więcej!

• Lodomeria
RaV (dawniej Tao)

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
« Odpowiedź #1672 dnia: Gru 24, 2017, 14:19 pm »
Heh, no cóż. Miał być update jakiś czas temu, ale nie zdążyłem przetłumaczyć na polski (bywa...). Tak czy inaczej - Wesołych Świąt! ;)

• Galicja
...

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
« Odpowiedź #1673 dnia: Gru 31, 2017, 16:01 pm »
Ahoj wszystkim! Dziś ostatni dzień 2017 roku, ale podsumowania ostatnich 12 miesięcy tym razem nie ma. Za mało się działo w tym wątku. Za to, chciałbym zaprezentować coś innego...

Nie wiem ile ludzi jeszcze pamięta, ale SCP stuknęło 10 lat jakoś na jesień. A jutro 10 lat stuknie Kolbrowowi. Szmat czasu, nie? ;) Wiele lat grania, budowania i prezentowania. Wiele z rzeczy, które stworzyłem w grze, było mocno inspirowanych prawdziwym Krakowem, skąd pochodzę i w którym spędziłem prawie całe swoje życie. I te inspiracje chciałbym Wam teraz pokazać. Zaczynając od jutra, będę wrzucał update co każde dwa dni, przez kolejny tydzień.

A więc jak to mówią - stay tuned! Bawcie się dobrze w sylwestra i oby nadchodzący nowy rok przyniósł same dobrze rzeczy! No i nie zapomnijcie wpaść tutaj jutro ;)

• Galicja
...

Offline RaV

• Kreślarz
  • Bóg jest Miłością
    • 10850173
« Odpowiedź #1674 dnia: Gru 31, 2017, 22:01 pm »
Kolbrów to kawał dobrego SimCity. Było 112 stron, obyśmy doczekali kolejnych 112!

• Lodomeria
RaV (dawniej Tao)

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
« Odpowiedź #1675 dnia: Sty 01, 2018, 21:45 pm »

Kolbrów

Dokładnie 10 lat temu pierwsze zdjęcie Kolbrowa zostało opublikowane. Zamieszczone na SimCityPolska, pokazujące jakieś tam bloki z wielkiej płyty, początkowo miało być tylko eksperymentem trwającym nie dłużej niż kilka dni lub kilka tygodni... Jak widać, wyszło zgoła inaczej. Dużo, dużo dłużej.

Mój styl budowania, jak i pomysły zmieniały się z czasem. Mimo to, cały czas Kolbrów był mocno wzorowany na prawdziwym Krakowie. Jest tu wiele inspiracji zaszytych w kwartałach, odwzorowania istniejących miejsc, prawdziwych batów tworzonych przez innych graczy itp. itd. W nadchodzących updatach postaram się trochę to wszystko Wam przybliżyć.

Ogólnego kontekstu Krakowa i jego historycznej duszy, klimatu tradycji i kultury  Wam - polskim użytkownikom - raczej nie muszę tłumaczyć. Dla tych, co Kraków znają jednak jednak trochę mniej, że głównym jego punktem jest Stare Miasto z Rynkiem Głównym, które wraz z otaczającymi je innymi historycznymi dzielnicami (jak żydowski Kazimierz, czy założone przez Austriaków Podgórze) tworzy ten krakowski legendarny klimat... Który to również trafił i do Kolbrowa  ;)

A więc, zaczynajmy!

Głównym punktem w mieście jest Rynek Główny, na którym znajdują się Sukiennice. Widoczek iście krakowski, co tu więcej opowiadać ;) Ten kolbrowski dotychczas posiadał tylko sukiennice oraz kościół udający Mariacki, ale na dziesięciolecie zyskał dwa dodatkowe prawdziwe zabytki - kościółek Św. Wojciecha oraz Wieżę  Ratuszową.

Układ ulic na Starym Mieście niestety nie odpowiada rzeczywistemu, trochę za dużo by było. Niemniej jednak, jest wokół sporo innych zabytków, które wydają się skądś znajome... ale to już w następnym odcinku ;)

• Galicja
...

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
« Odpowiedź #1676 dnia: Sty 03, 2018, 20:27 pm »

Co jest charakterystyczne dla krakowskiego Starego Miasta to to, że otoczone jest Plantami - długim pierścieniem parków. Nazwa wzięła się od "splantowania", czyli wyrównania terenu, na którym wcześniej znajdowały się mury obronne i fosa i towarzyszące im rumowiska. Dawno temu mury miejskie służyły jako ochrona dla miasta, ale początku XIX wieku podjęta została decyzja, by je wyburzyć, na rozkaz austriackiego cesarza. Jednakże, dzięki wstawiennictwu polskiego profesora Feliksa Radwańskiego fragment murów wraz z Bramą Floriańską zachowany został dla następnych pokoleń, a my możemy je podziwiać na żywo... i w pewnej grze ;)

Tuż obok tego fragmentu muru, znajduje się zbudowany pod koniec XIX wieku teatr, nazwany imieniem Juliusza Słowackiego. W Kolbrowie jego rolę odgrywa maxisowa opera... i chyba odgrywa tę rolę nie tak źle? ;) Tuż obok znajdziemy jeszcze mały kościółek odpowiadający kościołowi św. Krzyża.

Ulica Floriańska, łącząca Bramę Floriańską z Rynkiem Głównym, jest częścią tzw. Traktu Królewskiego prowadzącego na Wawel. Zawsze pełno na nim zarówno mieszkańców, jak i turystów!

Link do tego miejsca w Google Maps 3D
  • Galicja
...

Offline Piterdaw1

• Prezydent miasta
  • Kreślarz
« Odpowiedź #1677 dnia: Sty 03, 2018, 21:19 pm »
Brakuje barbakanu :P
  • Goverland

Offline kbieniu7

• Kancelaria
  • Planista miejski
  • *
« Odpowiedź #1678 dnia: Sty 06, 2018, 15:07 pm »

Kilka kilometrów na wschód od historycznego centrum Krakowa znajduje się ciekawa dzielnica. Nowa Huta - zbudowana w latach 50-tych jako dom dla ponad 100 tysięcy ludzi, w dużej mierze robotników huty stali. Początkowo planowana jako oddzielne miasto, szybko stała się częścią Krakowa, będąc tłem na wielu strajków i wydarzeń w czasach komunizmu. Znajdując się obecnie na liście zabytków, jest przykładem architektury socrealizmu i urbanistycznych prób stworzenia miasta idealnego.

Źródło: wikipedia, author: TomRollauer

Podobnie jak Rynek Główny dla Starego Miasta, głównym punktem Nowej Huty jest Plac Centralny. Spotyka się tutaj kilka głównych szerokich i reprezentacyjnych alei. Był też miejscem, w którym aż do 1989 roku stał pomnik Lenina.

W zamian za to, znajduje się tutaj pomnik Solidarności o kształcie litery V. Początkowo stał na terenie kombinatu, przeniesiony został na Plac Centralny w 2005 roku.

Źródło: Wikipedia, author: Zygmunt Put

Cały zakład również nosił imię Lenina. Po upadku komunizmu patronatem został Tadeusz Sędzimir - polski inżynier metalurgii. Budynki po obu stronach skweru służą dziś jako centrum administracyjne kombinatu.

Zdala od wąskich uliczek Starego Miasta, kominy, piece i taśmociągi tworzą inne, przemysłowe oblicze Krakowa.

A kto z Was miał okazję zwiedzić Nową Hutę? ;)

Stay tuned!

PS. Piter - no brakuje, ale wszystkiego mieć się naraz nie da :p
  • Galicja
...

Offline RaV

• Kreślarz
  • Bóg jest Miłością
    • 10850173
« Odpowiedź #1679 dnia: Sty 06, 2018, 21:57 pm »
Fotorealizm :)
Oczywiście bardziej mi się podoba Stare Miasto. Dobrze oddałeś Teatr Słowackiego i dosztukowałeś mury przy Floriance. Istnienie wielu modeli odpowiadającym rzeczywistym budynkom (Brama, Kościół Św. Wojciecha, kamienica Hetmańska, wieża Ratusza, Sukiennice) bardzo zwiększyło realizm tej prezentacji :) Możesz też wykorzystać budynek przy dawnym dworcu autobusowym, przy pl. Świętego Ducha.
Nową Hutę również oddałeś bardzo dobrze :) Układ ulic i bloków w centrum przypomina mi trochę 12 ulic rozchodzących się od placu Charlesa de Gaulle'a w Paryżu. W latach 1852-1870 wyburzono większość okolicznej, w większości jeszcze średniowiecznej tkanki pod budowę "miasta idealnego". Na pewno ma to sporo uroku i jest dość funkcjonalne
« Ostatnia zmiana: Sty 06, 2018, 21:58 pm wysłana przez RaV »

• Lodomeria
RaV (dawniej Tao)